Porovnanie metód hygienického zabezpečenia vody - Chlorácia a UV dezinfekcia

Tento článok sa týka všetkých, ktorých zdrojom vody je studňa. Studničnú vodu je totiž nutné hygienicky zabezpečiť pred rôznymy vodnými patogénmi, ktoré sa v studni môžu prirodzene vyskytovať, ale môžu sa do nej dostať aj pri prieniku povrchovej vody do studne, čo sa stáva pri silných zrážkach, alebo povodniach. Taktiež sa voda môže kontaminovať aj inými priesakmi napríklad pri chove zvierat. V takýchto prípadoch je nevyhnutné studňu dezinfikovať, aby ste zabezpečili mikrobiologickú nezávadnosť vody, optimálne s minimom zásahov a minimálnou frekvenciou kontrôl.

Chlór vs UV dezinfekcia

samozrejme existuje viacero metód ako dosiahnuť kvalitnú a hygienicky nezávadnú , mikrobiologicky stabilnú vodu. Najstarším a najrozširenejším je pridanie zlúčeniny na báze chlóru do tejto vody. Či už sa jedná o chlórnan sódny, alebo SAVO slúžiace na dezinfekciu vodných zdrojov, chlóramín, či chlórdioxid. Tento spôsob sa využíva už dlhú dobu pre mestá, obce , ale aj rodinné domy a individuálne studne. Novšie rozšírený spôsob je UV dezinfekcia, ktorý v posledných desiatich rokoch zažíva rozmach. Dôvod, prečo k tomuto rozmachu došlo je jednoznačný: pridávaním chemikálii do pitnej vody vznikájú ďalšie problémy. Najmenej znepokojujúca je zhoršená chuť a vôňa vody- chutí a vonia po chlóre. Oveľa horšie však vychýdza, že pridaním zlúčenin na báze chlóru a následnou oxidáciou organických látok prirodzene sa nachádzajúcich vo vode vznikajú takzvané vedľajšie produkty chlorácie ako trihalometány a iné, ktorých vplyv na ľudské zdravie môže byť karcinogénny a obavy z ich škodlivého vplyvu ďalej rastú.

Na druhej strane UV dezinfekcia je bez pridávania chemikálii, nemení chuť a vôňu vody a taktiež pri nej nevznikajú vedlajšie produkty dezinfekčného procesu. Ďalším podstatným krokom k rozhodnutiu, či využiť UV dezinfekciu, alebo chloráciu je zvážit efektivitu metód, potrebu zariadení na realizáciu procesu a požiadavky na údržbu a servis.

Efektivita

Obe technológie, chlorácia, aj UV dezinfekcia sú efektávne proti škodlivým baktériám, ktoré sa môžu nachádzať v studničnej vode. Každopádne vo vode sa môžu nachádzať aj iné mikróby, nie len baktérie, ktoré môžu preniknúť do studničnej vody a môžu spôsobiť seriózne poškodenie zdravia, alebo chorobu. Určite je potrebá ochrana pred kontaminantami ako Cryptosporidium, Giardia a podobne a tieto môžu byť rezistentné na chlór, pričom UV dezinfekcia si s nimi poradí,aj keď sa môže vyžadovať väčšia dávka UV žiarenia.

Požiadavka na zariadenia

V prípade, že sa chystáte využiť UV dezinfekciu sa jedná o kúpu UV lampy a vhodnú formu predúpravy, čo je nevyhnutné pre dosiahnutie optimálnej funkčnosti UV zariadenia. Čo sa týka predúpravy vody pred samotnou dezinfekciou UV žiarením, jedná sa hlavne o filter tuhých častíc- teda mechanickú predfiltráciu, v niektorých prípadoch využívame taktiež uhlíkový filter, pričom tieto dva stupne je možné spojiť do jedného kroku. V prípade, že sa jedná o pomerne tvrdú vodu(nad 10°dH) je potrebné túto vodu zmäkčiť na katexovom zmäkčovači vody. Zmäkčovač vody bude nápomocný aj v prípade, že voda okrem tvrdosti obsahuje aj železo(do hodnoty max 0,5mg/l), keďže zmäkčovač tieto hodnoty stiahne. V prípade, že sa jedná o vyšší obsah železa, po prípade je prítomný aj mangán je nevyhnutné pred UV lampou zaradiť odželezovací filter, resp. úpravňu. Každopádne ku každému takémuto návrhu treba pristupovať individuálne, keďže zloženie vody je unikátne a podstatne sa líši v závislosti od viacerých faktorov. Optimálne je kontaktovať odborníkov na úpravu vody.

Pri chlorácii je to ešte o čosi zložitejšie. Je potrebné obstarať dávkovacie čerpadlo, zásobnú nádrž na chemikáliu a odkvapkávaciu nádrž. Vlastné dávkovanie sa môže realizovať nasledovne:

  • pri zopnutú čerpadla sa zapne aj dávkovacie čerpadlo. Problém je, že takto nevieme nastaviť presnú dávku chlóru, pričom norma požaduje hodnotu voľného chlóru v rozmedzí 0,05-0,3mg/l. A keďže sa voľný chlór spotrebúva aj na oxidáciu, akékoľvek zmeny zloženia vody sa premietnu do zmeny hodnoty voľného chlóru.
  • Druhou možnosťou je inštalovať impulzný vodomer a dávkovacie čerpadlo schopné čítať impulzy. V tomto prípade sa jedná o proporcionálne dávkovanie, pričom do rovnakého objemu vody sa dávkuje tá istá dávka. Je to lepší systém ako predchádzajúci, no nerieši potrebu zmeny veľkosti dávky v prípade zmeny zloženia vody.
  • Tretou možnosťou je inštalovať aj analytické zariadenie na meranie hodnoty voľného chlóru, pričom čerpadlo sa automaticky, alebo manuálne prispôsobí potrebnej veľkosti dávky, čo je však pomerne finančne náročné a to ešte nespomíname, že v prípade tvrdej či železitej vody, resp vody s vysokým obsahom mangánu je potrebné aj tak inštalovať úpravňu na riešenie týchto problémov.

Údržba

Ak chceme aby zariadenia fungovali správne, je potrebné zabezpečiť potrebný servis jednotlivých zariadení. Pri UV dezinfekcii je to ročná výmena UV žiarivky a čistenie ochrannej trubice.

Pri chlorácii sa jedná o pravidelné kontroly nastavenia chlorátora, meranie hodnoty voľného chlóru, analýza kvality zdroja vody, kontrola zavzdušnenia zariadnia a v neposlednom rade manipulácia s nebezpečnou chamikáliou.

 

Späť na zoznam článkov